پکیج تصفیه و حذف فلزات سنگین به صورت برخط (400-EPA)

  پکیج تصفیه و حذف فلزات سنگین به صورت برخط (400-EPA)
2 تیر 1401

مقدمه : 
رشد جمعیت، افزایش نیاز آبی و توسعه آبرسانی به مناطق مختلف، نیاز به استفاده از منابع آبی متعارف و همچنین نامتعارف را افزایش داده است. افزایش دانش عمومی و تخصصی در زمینه‌های کیفیت آب شرب و تأثیرات آن بر سلامتی جامعه، حساسیت مضاعف تأمین‌کنندگان آب شرب را به همراه داشته است. پاسخگویی متناسب به نیازهای این بخش مستلزم وجود راهکارهای فرایندی و اجرایی متناسب با امکان تصفیه پارامترهای شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی و همچنین حذف پارامترهای خاص مانند فلزات سنگین (کروم، آرسنیک و ...) است. پکیج EPA-400 یک پاسخ بهینه جهت تأمین نیاز کارفرمایان در ظرفیت‌های متوسط (تا 2000 مترمکعب) با هدف تصفیه آب‌های زیرزمینی (حذف فلزات سنگین) و سطحی است.
پکیج تصفیه آب EPA-400 پس از 5 سال و طی مراحل زیر به بهره‌برداری رسیده است:
-   مطالعات کتابخانه‌ای تهیه طرح پایه
-   بررسی فرایند و مواد شیمیایی موردنیاز در سطح آزمایشگاهی
-   ساخت پایلوت آزمایشگاهی و تست مستمر کارایی
-   ساخت نمونه صنعتی، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری
اهداف
1.  تعدیل کیفی و ارتقای کیفیت آب ورودی به شبکه آب 
2.  امکان استقرار به‌صورت پیش ساخته و مدولار 
پایلوت آزمایشگاهی 
انجام مطالعات مقدماتی با موضوعیت  بررسی  فنی و اقتصادی  انواع روش‌های حذف کروم در تاریخ 1396/11/24 با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی جهت تصفیه آب زیرزمینی برخی از چاه ها آغاز گردید و پس از آن  ساخت پایلوت آزمایشگاهی در پارک علم و فناوری خراسان با هدف تعیین نوع جاذب و  ماده احیا کننده، مقدار مناسب آن ها، شرایط آزمایش همچون pH و زمان ماند مناسب، انجام شد.
پایلوت صنعتی
فاز اول این طرح در سال 1397 به اتمام رسید و در تاریخ 1398/04/15ساخت پایلوت صنعتی بر مبنای پایلوت آزمایشگاهی با ظرفیت 250  تا 2000 مترمکعب در روز آغاز شد و در تاریخ1401/04/02 به اتمام رسید.

مزایا :
-    امکان حذف کروم با راندمان بیش از 70 درصد
-    تحت فشار و پیش ساخته
-    نصب به صورت برخط در شبکه یا محل چاه های برداشت آب
-    امکان تزریق مواد شیمیایی بدون نیاز به برق
-    امکان کنترل تزریق مواد شیمیایی بدون نیاز به برق
-     در صورت وجود فشار مناسب در شبکه آب ورودی، امکان کارکرد پکیج تصفیه آب بدون نیاز به برق یا پمپاژ مجدد
-    زمان نصب و راه اندازی بسیار کوتاه
-    امکان جابه جایی
شرکت صاتک (صدرا توسعه کیان) به عنوان اهرم پژوهشی و اجرایی شرکت طوس آب مراحل ساخت ، نصب و بهره برداری این طرح را مدیریت نموده است. با عنایت به پروژه های اجرا شده در زمینه تعدیل کیفی آب ، این شرکت آمادگی خود را جهت تامین نیازهای کارفرما در زمنیه پکیج های تصفیه آب های زیر زمینی و سطحی اعلام می دارد .